Kişisel Sınırlarım

Merhaba,

Benim için önemli olan birkaç kişisel sınırımı burada paylaşmak istiyorum. Bu sınırlar, ilişkilerimde sağlıklı bir iletişim ve karşılıklı saygıyı desteklemeyi amaçlamaktadır. Lütfen bu sınırları anlayışla karşılayın ve saygı gösterin.

 1. Önce Sayın, Sonra Sevin: İş ilişkileri için saygı yeterli olabilir ancak benim arkadaşım olacaksanız beni sevmenizi de beklerim. Bunun sırasını asla unutmamanız gerekir. Sizden öncelikle saygı bekliyorum sonrasında ise sevgi.
 2. Yapamadığınız hiçbir şeyi yok etmeyin. Yapabildiğiniz her şeyi yok edin. Bu düşüncemi yıllardır geliştirmekteyim. Burada bahsetmek istediğim nokta şu: canlıları yok etmeyin, saygılı olun, birini kırmayın, telafisi olmayacak şeyler yapmayın. Yapabildiğiniz şeyleri yok etmekte ise; başarılı olduğunuz alanda enerjinizi, fikirlerinizi, düşüncelerinizi katarak felsefi açıdan kendinizi yok edin.
 3. Kişisel Alanım: Kişisel alanımı saygıyla karşılamak önemlidir. Fiziksel mesafeyi korumak ve izinsiz kişisel eşyalara dokunmamak, kişisel alanımıza saygı göstermenizi rica ediyorum.
 4. İletişim Tarzı: Karşılıklı saygı ve anlayışa dayalı açık iletişimi tercih ederim. Duygusal konuları konuşurken empatik ve açık olmaya çalışalım. Olumsuzluklara odaklanmak yerine çözüm odaklı olalım.
 5. Randevu ve Planlar: Randevularımı ve planlarımı takdir ediyorum. Geç kalmadan veya iptal etmeden önce önceden haber vermek, birlikte geçireceğimiz zamanı daha değerli kılar.
 6. Özel Bilgiler: Kişisel bilgilerimi paylaşırken özenli davranılmasını rica ediyorum. Özel hayatıma saygı göstermek, güvendiğim insanlara olan ilişkimizi kuvvetlendirir.
 7. Negatif Enerji: Negatiflikten kaçınmayı tercih ederim. İnsanlarla pozitif bir şekilde etkileşimde bulunmayı ve çatışmalardan kaçınmayı amaçlıyorum.
 8. Başkalarının Sınırları: Başkalarının sınırlarına da saygı göstermeyi önemli buluyorum ve bunu beklerim. Başkalarının kişisel alanlarına, düşüncelerine ve duygularına saygı göstermek, sağlıklı ilişkilerin temelidir.
 9. Güven ve İnanç: Güven ve inanç ilişkilerimde önemlidir. Verilen bir sözü tutmak ve güveni sarsacak davranışlardan kaçınmak, ilişkimizi güçlendirir. İnsanların inançlarına saygı duymanızı beklerim. Ben kendime inanırım, sizin de kendinize inanmanızı beklerim. İnanmaya kendinizden başlayın düşüncemi de sürekli geliştirmekteyim.
 10. İletişim Kanalları: Yakınlığımıza göre konuşma zamanı, görüşme zamanı belirleyebiliriz. Arkadaşlarımla iletişime çok önem veriyorum. Kişisel sınırlarımı geçmediğiniz sürece iletişimde kalabiliriz. Genellikle Whatsapp üzerinden yazışmayı tercih ediyorum. Diğer sosyal mecralardan da takipte kalmak güzel olacaktır.
 11. Kitap Okuma ve Araştırma: Öncelikle bir şey bilmediğimi ifade etmeliyim. Arkadaş çevremin de hiçbir şeyin farkında olmadığını, bir şey bilmediğini bilmesini isterim. Sonrasında ise bu temelden yükselerek bir şeylerin farkına varmasını, düşüncelerini geliştirmesini beklerim. Temel bir uygarlık tarihi, felsefe, sanat tarihi bilgisi olmasını isterim. Ayrıca Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini de bilmesini isterim.
 12. Siyaset Yapmayın: Birlikte düşünceler üzerine konuşalım, fikirler üzerine konuşalım ve geliştirelim. Ancak siyasetten kaçınalım.
 13. Benimle Konuşabilecekleriniz: Düşünceler ve fikirler üzerine tartışmalara bayılıyorum. Fikir geliştirmek, ürün geliştirmek, tasarım, sosyal konular gibi düşünsel tartışmaları da pek sevmekteyim. Hayatımdaki deneyimleri aktarmayı çok severim, hatta sizden de bunu beklerim. Bunlar günlük deneyimler olabilir birlikteliğimizi çok kuvvetlendireceğini düşünüyorum.
 14. Aynı Zamanda İş Arkadaşımsanız: Arkadaş ve iş arkadaşlığı farklıdır. Hem iş arkadaşım hem kişisel arkadaşım olabilirsiniz bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Eğer bu ikisinin ayrımını yapamayacaksanız arkadaşlığımızın da anlamı yoktur.
 15. Canlıya Saygı: Ben kendim bir sivrisineği bile öldürmemeye çalışırım. 2. maddedeki yapamadığınız şeyleri yok etmeyin demek budur. Hiçbir canlıya hiçbir şekilde zarar vermeyin.
 16. Bağımsız ve Hür Olun: Düşüncelerinize safsata yapmadığınız sürece saygı gösteririm, bunun karşılıklı olduğunu unutmayın. Kendi fikri düşüncelerinizin olmasına önem veririm. Hür bir şekilde düşünelim, tartışalım, fikirler üretelim.
 17. Hayır Diyebilmek: Sizinle arkadaş olmam sizi onaylayacağım anlamına gelmemektedir. Benim de düşüncelerimi onaylamak zorunda değilsiniz ancak saygı duymak zorundasınız. Gerektiğinde hayır diyebilmek herkes için faydalı olacaktır.

Lütfen bu sınırlara saygı göstererek, daha sağlıklı ve güçlü bir ilişki sürdürebiliriz. Eğer bu sınırlarla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen açıkça konuşmaktan çekinmeyin. İlişkilerimizi güçlendirmek için bu tür bir iletişimi teşvik ediyorum.

Teşekkür ederim.

Neden böyle bir sayfa var?

Son yıllarda insanlarla iletişimde ciddi anlamda zorlanmaya başladım, empati yoksunu, düşüncesiz o kadar insanla iletişimde kaldım ki böyle bir karar vermem gerektiğini fark ettim. Bunun sonucunda ise bir ürünmüşüm gibi sözleşme hazırlamayı düşündüm. Bu sayfa da bu şekilde ortaya çıktı. Karşılıklı olarak sınırlarımızı bilirsek çok daha iyi ilişkiler kurabileceğimize inanıyorum.

Kişisel Sınırlar Piramidi

Sınırları Çizmeye Hazır mısınız?

Size bazı sorularım olacak. Kendim için cevapları yazdım sizden de detaylıca kendinizi ifade etmenizi rica ediyorum.

Formu Doldurabilirsiniz:


Kendinizden bahseder misiniz?

Benim hakkımda neler biliyorsunuz?

Bana ne katabilirsiniz?

Benden beklentileriniz nelerdir?

Neden arkadaş olmalıyız?

Hayatta en sevmediğiniz şey nedir?

Herhangi bir bağımlılığınız var mı? Sigara, Alkol, Sosyal Medya, Para

İş ilişkimiz varsa bu bozulduğunda tepkiniz ne olur?

En büyük hayaliniz nedir?
Formu göndermeniz halinde sınırlarımı okuyup kabul etmiş sayılırsınız :)