Sevgili okurum,

Günlerden 14 Ekim 2023, bugün size bir farkındalığımdan bahsetmek istiyorum. İnsanların tamamı çok çalışmaktan bahsediyor bense az çalışmanız gerektiğinden bahsediyorum. Düşüncemi ilerleyen paragraflarda daha net göreceksiniz. Geçen günlerde günlüğümü açtığımda bir cümle yazdım. Zengin Baba Yoksul Baba kitabından esinlenerek yazdığım bir cümleydi: Zenginler sistemi çalıştırır, fakirler sisteme çalışır. Gelin birlikte bu konuyu inceleyelim.

Siz Değil Sistemleriniz Çalışsın

Çok çalışmayı bırakmanız gerekiyor. Bu düşünceden kendinizi uzaklaştırmanız gerekiyor. Ben çok çalışmıyorum. Önceki yazımda da bahsetmiştim günde sadece birkaç saat çalışıyorum. Bu çalışmak da benim için yeterli olacağını inanıyorum. Günde 2 saat çalışarak başarılı olunur mu? İlerleyen yıllarda benimle birlikte görmüş olacaksınız. Günümün 8-10 saatini bir firmaya satmayı düşünmüyorum. Bu çalıştığım 1-2 saatte neler yapıyorum? Sistemler kurmaya çalışıyorum.

Sistem Nedir?

Sistemi çok geniş bir kavram olarak görüyorum. Bir checklist bile sistem olabilir. Benim hazırladığım bir tasarım süreci var. O benim için bir sistemdir. Süreçleri sistem haline getirebilirsiniz. Gün içerisinde size yük olan her şeyi sistematize edebilirsiniz. Bazen gün içerisinde yaptığım her şeyi günlüğüme yazıyor ve analiz ediyorum. Günde kaç saat çalışabilirim? Neler yapabilirim? Bana yük olan şeyler ne? Bu soruları siz de kendinize sorarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Son zamanlarda Piyon Co. marka olması için çalışıyorum. Piyon Tasarım Dergisi, Piyon Planner, Paper Piyon, Piyon Blog ve dahası… Bunlar her biri benim sistemim. Hatta şu an okuduğunuz blog yazılarımı da bir sistem olarak görebiliriz. Blog yazısı sistem olur mu? Evet, olur. Hangi konularda yazacağım, neler bahsedeceğimi bir sayfada hazırladım. Yazıları Notion’da yazıyorum ve VS Code ile giriyorum. Yazıların özetlerini yapay zeka ile alıyorum. SEO’yu yapay zeka ile yapıyorum vs. Bu şekilde bir süreç hazırladım hatta bunun için diyagram bile oluşturdum. Siz de sistemlerinizi oluşturabilirsiniz. Başarılı olmanın başka yolu olmadığına da eminim. Sistemler kurun ve sistemleri çalıştırın.

Ya Daha Çok Çalışarak Fakirleşiyorsanız?

Herkes çok çalışmaktan bahsediyor. Çok çalış ki zengin olasın, para kazanasın. Peki ya çalışarak daha çok fakir olmamızı sağlıyorsak? Neden kimse bundan bahsetmiyor. Acilen çok çalışmayı bırakmanız lazım. Sistemler kurun ve sistemleri çalıştırın başka yolu yok!

Günde 12 saat çalışabilirsiniz. 14 saat çalışabilirsiniz. Bu ne kadar sürdürülebilir? Bu tempoya vücudunuz daha kaç yıl daha dayanır? Veya geliriniz arttığında gideriniz de aynı oranda artacağının farkında mısınız? Bataklıktasınız ve çırpındıkça daha çok batacaksınız. Bunu unutmayın. İş değiştirmek de aklınıza gelebilir. Maaşı yüksek bir işe girsem nasıl olur? Diyebilirsiniz. Gideriniz de artacağı için çok bir şey değişmeyeceğini söylemem gerekiyor.

Çok Çalışmayı Bırakın, Akıllı Çalışın

Sistemleri çalıştırmanız gerekiyor. Sistemlere çalışmamanız gerekiyor. Şimdi böyle deyince aklınıza freelance çalışmak gibi şeyler gelebilir. Ancak ben bundan bahsetmiyorum. Bir ajansa 8-10 saatini satmakla müşterine 8-10 saatini satmak arasında çok da fark yoktur! İkisinde de kendini pazarlamış oluyorsun. Saatin kaç lira? Bu soru hakkında da ileride yazı yazacağım. Şimdilik es geçiyorum. Günde 2 saat kurduğun sistem için çalış. Mesela bir öğretmen olduğunu varsayalım. Kendini markalaştırmaya çalıştığını düşünelim. Öğrenciler için kaynaklar hazırlayabilirsin. Bu kaynakların her biri senin sistemin olmuş olur. Hatta bir araya getirerek yayın haline getirebilirsin. Bu da senin aktif yatırımın olmuş olur. Küçük düşünmeyi bırakıp büyük düşünmeye başlasanız iyi edersiniz. Çünkü benim okuyucum böyle olmasını isterim.

Nasıl Daha Az Çalışırım?

Tam olarak sormanız gereken soru da bu. Ben geçen aylarda bunu düşünerek “az çalış” kelimelerini yazmaya başladım. Defalarca tekrarladıktan sonra aklıma bir fikir geldi. Instagram gönderilerini neden yapay zeka ile oluşturmuyorum dedim. Sonrasında Chat GPT sayesinde bir prompt geliştirdim ve gönderileri bu şekilde oluşturmaya başladım. Sonuç? Bir saat ayırmam gereken tasarımları sadece 10 dakikada yapabiliyorum. Bunu nasıl başardım? Sistem oluşturarak. Diyorum ya her şey bir sistem olabilir. Bir prompt dahil. Bu şekilde düşünmek bizi çok daha ileriye taşır. Size ne yük oluyor? Bu soruyu cevaplamanız gerekiyor. Sonrasında işler çok daha kolay yürüyecektir.

Yazı Özet

 1. Çok Çalışarak Zengin Olunur mu?
  • Çok çalışmak yerine akıllıca çalışmak gereklidir.
  • İşlerinizi düzenlemek ve zamanınızı etkili bir şekilde kullanmak için sistemler oluşturun.
  • Sistemler, işleri otomatikleştirerek verimliliği artırır.
  • Başarı, küçük adımlarla başlar; hedefleri parçalayarak daha erişilebilir hale getirin.
  • Sistemler, iş ve yaşam dengesini korumak için yardımcı olur.
  • Sürekli öğrenmeye açık olun ve becerilerinizi geliştirmek için çaba sarf edin.
 2. Çalışarak Daha Az Çalışmanın Yolları
  • Daha fazla saat harcamak yerine daha az çalışarak daha verimli hale gelmeyi hedefleyin.
  • Kendi sistemlerinizi oluşturarak büyük düşünün ve büyük hedeflere odaklanın.
  • İş yapma yöntemlerinizi gözden geçirin ve akıllı çalışmanın yollarını arayın.

Sonraki yazımı 18 Ekim Çarşamba günü yayınlayacağım. Yorumlarda çok çalışarak zengin olunur mu? Onu tartışalım.

Hoşça kalın.