Sevgili Okurum,

Günlerden 18 Kasım Cumartesi; yazmaya, düşünmeye, üretmeye devam ediyorum. Başka hiçbir şekilde bu karanlıktan çıkamayacağıma da eminim. İşte bu yüzden bir şekilde üretmeye çalışıyorum. Motivasyonumu toparlayamıyorum son zamanlarda. Zaten önceki yazılarımda da motivasyon eksikliğimden bahsetmiştim gerçekten sıkıntılı geçiyor, zamanla işleri tamamladıkça artacaktır. Dergi de çıkmak bilmiyor, her yazıda yakında çıkacak deyip öteledim. Öteledikçe uzuyor ve 1’inde çıkarmamız gereken dergi ayın 18’i olmasına rağmen çıkmadı. Bugün size özelleşmiş bilgi üzerine düşüncelerimi aktaracağım.

Özelleşmiş Bilgi Nedir?

Para Getiren Bilgidir.

Bilgileriniz para getirmelidir, eğer para getirmiyorsa boşuna öğrenmiş oluyoruz. Her şey para mıdır? Nefes almaktan sonra gelir. Evet, pek çok şey paradır. Mesela bir firmaya günde 8-10 saatinizi para için satıyorsunuz. Bunların hepsi para içindir. Ben de diyorum ki özelleşmiş bilgi: Para getiren bilgidir. Bilginizle bir şeyler kazanamıyorsanız, değer üretemiyorsanız bilgilerinizin hiçbir değeri yoktur. Bu düşünceleri tam olarak bu şekilde ifade etmese de Napoleon Hill’den öğrendim. Kendisini tanımıyorsanız araştırmanızı öneririm.

Gelelim okullara. Okulda size özelleşmiş bilgi öğretildiğini mi zannediyorsunuz? Okulda bize bilgi veriliyor onu nasıl işleyeceğimiz öğretilmiyor çünkü hocalarımız da bu bilgilere sahip değil. Eğer bu bilgilere sahip olsaydılar milyon dolarlık servetleri olurdu ancak hiçbir hocamın milyon dolarlık serveti yoktu. Okullara güvenen birisiyseniz lütfen artık güvenmeyi bırakın, size hiçbir katkısı olmayacak binlerce bilgi yüklemeye çalışıyorlar. Ben lisede öğrendiğim; matematik, fizik, kimya veya biyoloji derslerinin bir çoğunu hatırlamıyorum. Gerek de duymuyorum. Bu bilgileri unuttuğuma da üzülmüyorum çünkü gerektiğinde nasıl öğrenebileceğimi biliyorum. Çok yakınımdan bir örnek vermem gerekirse ablamdan örnek verebilirim. Ablam yıllarca okullara güvenen birisiydi, hocalarının ne dediğine önemser başarılı bir insandır. Ablam okul bilgilerinin pek gereksiz olduğunu yıllar sonra fark etti. Siz öyle olmayın. Ben tam tersiydim, daha ilk okulda benim hedeflerime ulaştıramayacağını anladım ve kendi bilgimi kendim kazanmayı öğrendim. Öğrenmeyi öğrenmek her ne kadar çok tekrarlandığı için anlamı yitirse de değerlidir. Bir konu hakkında bilgi almanız bir prompt’a (istem’e) bakar. Yapay zeka çağında yaşadığımızı unutmayalım.

Düşün ve Zengin Ol kitabından direkt olarak alıntı yapacağım.

İki tür bilgi vardır. Biri genel, diğeri özelleşmiş bilgidir. Genel bilgi, miktarı ne kadar büyük veya ne kadar çeşitli olursa olsun paranın kazanılmasında çok az işe yarar. Büyük üniversitelerin fakülteleri her türlü genel bilgiye sahiptirler. Ama profesörlerin çok az parası vardır. Onlar öğretme bilgisi üzerinde uzmanlaşırlar, fakat bilginin kullanımında ya da organizasyonunda özelleşmezler.

Paranın kazanılmasına yönelik pratik hareket planları yoluyla düzenlenip zeki bir şekilde yönlendirilmediği takdirde bilgi parayı çekmez. Bu gerçeğin anlaşılmaması, yanlış bir şekilde “bilginin güç” olduğuna inanan milyonlarca insanın şaşkınlığının kaynağıdır. Öyle bir şey yok! Bilgi sadece potansiyel güçtür. Yalnızca kesin bir hareket planı şeklinde düzenlenir ve kesin bir hedefe yöneltilirse güç haline gelir. Bütün eğitim sistemlerindeki “kayıp halka”, eğitim kuramlarının öğrencilerine bilgiyi kazandıktan sonra nasıl organize edeceklerini ve kullanacaklarını öğretmedeki yetersizliklerindir.

Eğitimli insan, mutlaka özel ya da genel bilgiye sahip demek değildir. EĞİTİMLİ İNSAN ZİHİNSEL BECERİLERİNİ, BAŞKALARININ HAKLARINI İHLAL ETMEDEN İSTEDİĞİ HER ŞEYİ ALABİLECEK ŞEKİLDE GELİŞTİREN İNSANDIR. Henry Ford işte tam bu tanıma fazlasıyla uyuyordu.

Bilgiyi ihtiyacı olduğunda nereden alacağını bilen ve bu bilgiyi kesin hareket planı şeklinde organize etmeyi bilen her insan eğitimlidir.

Özelleşmiş Bilgi

Bilgi kazanıldıkça, pratik planlar yoluyla kesin bir amaca yönelik olarak düzenlenmeli ve kullanılmalıdır. Değerli bir sonuca yönelik olarak uygulanmasından elde edilen kazanım dışında bilginin bir değeri yoktur.

Eğer ek ders almayı düşünüyorsanız ilk olarak bilgiyi hangi amaçla istediğinize karar verin, sonra bu özel bilginin nereden elde edilebileceğini öğrenin. Başarılı insanlar, hangi işte olursa olsun, en önemli amaçları, işleri ve meslekleriyle ilgili özelleşmiş bilgiyi elde etmekten hiçbir zaman vazgeçmezler. Başarılı olmayanlarsa, bilgi kazanma döneminin okul bittiğinde sona erdiğini düşünme hatası yaparlar. Doğrusu şu ki, okuldaki eğitim insana pratik bilginin nasıl kazanılacağının yolunu göstermez.

Kitaptan Örnek:

Özel bir örneği inceleyelim. Bir markette çalışan tezgâhtar birdenbire işsiz kalır. Biraz defter tutma deneyimi olduğu için muhasebe üzerine özel bir kurs alıp en son defter tutma inceliklerini ve ofis ekipmanını öğrenir ve kendi işini kurar. Eskiden çalıştığı marketten başlayarak yüzden fazla küçük tüccarla küçük bir meblağ karşılığında defterlerini tutmak için anlaşır. Fikri o kadar pratikti ki, kısa süre içinde bir teslimat kamyonetinin arkasında, modern defter tutma makineleriyle donattığı portatif bir ofis kurmanın gerekli olduğunu gördü. Şu anda “tekerlekler üzerinde” defter tutma ofisleri filosuna ve kendisi için çalışan geniş bir asistan kadrosuna sahip. Bu şekilde küçük ölçekli işletmelere sahip tüccarlara düşük bir ücret karşılığında paranın satın alabileceği en iyi defter tutma hizmetini veriyor.

Kendimden Örnek:

Ben kendim endüstriyel tasarım eğitimi aldım ancak pek çok farklı alanda bilgi sahibiyim ve tasarım stüdyosu dahi açtım. Bunu farklı alanlardaki bilgim sayesinde başardım. Tek bir alana odaklanmayın; farklı alanlardan bilgi sahibi olmanız sizi çok daha öteye götürecektir. Bu yüzden yetenek istiflemeye çalışmanız önemlidir. Okuduğunuz bu blog, şu an için başarılı değildir ancak arama motorlarında çıktıkça pek çok okuyucum olacak ve pek çok kişi tarafından okunacaktır. Ben bir şey öğrenmek için her zaman önce amacımı sonra aracımı belirledim. Sizin de böyle olmanız önemlidir. Araçlara değil amaçlara odaklanın.

Yazı Özeti

Özelleşmiş Bilgi Nedir?

 • Para Getiren Bilgidir
  • Bilgilerin para kazanmada etkili olması vurgulanıyor.
  • Özelleşmiş bilgiyi anlatan Napoleon Hill’den alıntı yapılıyor.
 • Okullar ve Bilgi
  • Okullardaki genel bilginin sınırları ve pratik kullanıma yönelik eksiklikler eleştiriliyor.
  • Yazarın kişisel deneyimi paylaşılıyor.

Düşün ve Zengin Ol Kitabından Alıntı

 • Bilginin gücüne dair yanlış anlamalar ve gerçek gücün nasıl elde edileceği vurgulanıyor.
 • Hareket planlarının önemi üzerinde duruluyor.

Özelleşmiş Bilgi

 • Bilginin kesin bir amaca yönelik kullanılması gerekliliği vurgulanıyor.
 • Başarılı insanların özelleşmiş bilgiye odaklanmasının önemi belirtiliyor.
  • Bir market tezgâhtarının kendi işini kurma hikayesi paylaşılıyor.
  • Yazarın endüstriyel tasarım eğitiminden farklı alanlarda başarılı olma örneği veriliyor.

Örnek ve Sonuç

 • Yazarın kişisel örneği üzerinden farklı alanlarda bilgi sahibi olmanın avantajları vurgulanıyor.
 • Yazı, okuyucuya kendi yolunu çizme çağrısı yaparak sona eriyor.

Bugün çok önemli bir konu olduğuna inandığım özelleşmiş bilgiye değindim. Şu an için çok başarısız birisiyim ancak ileride başarılı olacağıma da inancım tamdır. Zaten başarılı olmak için ilerlemiyorum, yolun sonu için değil yolda gitmekten keyif aldığım için ilerliyorum. Herkes kendi yolunu çizsin, sonraki yazımı 22 Kasım Çarşamba günü yayınlayacağım.

Hoşça kalın.